فریادهای دردمندانه دختری که ۵ ماه شنیده نشد

Posted by on Mar 4th, 2013 and filed under خبرونه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

کابل:- یک شب زمانی که پدر و مادرم در خانه نبودند؛ افراد مسلحی وارد خانه مان شده و بعد از لت وکوب بسیار مرا بیهوش کرده و به مکان نامشخصی انتقالم دادند؛ در ۵ ماه که نزد این ربایندگان بودم؛‌ ۳ بار مورد تجاوز جنسی قرارگرفتم.

این زبان حال ملیحه، دختر ۱۹ ساله و نامزد داری است که ۵ ماه پیش از سوی افرادی ناشناس ربوده شده بود. با وجود ۳ عملیات پی در پی پولیس ــ به دلیل آنچه دخالت فرمانده پولیس ولسوالی خوست در این قضیه ابراز شده ــ‌ آنها نتوانستند این دختر را نجات دهند؛ اما بعد از وساطت بزرگان قومی و بازداشت ۱۲ عضو از اقوام این ربایندگان،  این دختر بالاخره رها شد.

ملیحه پس از رهایی از چنگ ربایندگان این قضیه را اینگونه تعریف می کند: ” ۵ ماه پیش زمانی که پدر و مادرم شب هنگام در خانه نبودند؛ به همراه دو خواهر کوچک و مادرکلانم در خانه بودم که ناگهان افراد مسلح ناشناس وارد خانه شده و بعد از لت و کوب بسیار مرا با خود بردند”.

برای لحظاتی که به هوش آمدم متوجه شدم یک مرد مرا به روی دوش خود گرفته و با خود می برد؛ با فریاد خواستم از چنگ آنها فرارکنم ‌اما باز هم مورد لت و کوب قرارگرفتم و بیهوش شدم. بعد از به هوش آمدن خود را در یک خانه یافتم.

ملیحه ادامه می دهد:‌ بعد از یک روز ربایندگان ملایی را به اتاقم آوردند که مرا به نکاح یکی از آنها (ربایندگان) درآورد که من شدیدا مخالفت کردم و به آنها گفتم که من نامزد دارم؛‌ اما ربایندگان و ملا بسیار اصرار داشتند. در نهایت هم قبول نکردم.

وی می افزاید: بعد از این مخالفت،‌ روز بعد شخصی به نام ” زمان ” فرمانده پولیس ولسوالی خوست ــ که من نیز باشنده همان ولسوالی بودم ــ  به همراه ۳ پولیس دیگر وارد اتاق شده و اصرار ورزیدند که باید با یکی از این افراد نکاح کنم؛‌ اما به حرف او هم گوش نکردم و این شد که به صورت پیاپی ۳ بار مورد تجاوز جنسی قرار گرفتم.

بنا بر گزارشها؛ پدر ملیحه صبح همان روز ( روزی که دخترش ربوده شده) به ارگان های امنیتی مراجعه می کند؛ فرماندهی پولیس ولسوالی خوست ظاهرا دست به عملیات در این منطقه می زند؛ اما چون فرمانده پولیس دراین قضیه دست دارد ( بنا به ادعای دختر که البته بعدا صحت آن از سوی مقامات امنیتی تایید گردید) نتیجه ای حاصل نمی شود.

در این میان فرماندهی پولیس ولایت بغلان به همراه ۴۰۰ پولیس و وکلای شورای ولایتی در ولسوالی خوست، عملیاتی را راه اندازی می کنند اما موفق نمی شوند این دختر را پیدا کنند؛ در این عملیات ۱۲ نفر از اقوام ربایندگان به همراه برادر یکی از آنها بازداشت می شوند.

بعد از بازداشت این افراد؛ برادر رباینده اعتراف می کند که این دختر در یک قریه ای در کنارخانه یک وکیل شورای ولایتی به نام “ذبیح الله رستمی ” از سوی ربایندگان پنهان شده؛ اما زمانی که نیروهای پولیس خواهان ورود به این خانه می شوند ،‌ از سوی این عضو شورای ولایتی ممانعت به عمل می آید.

برخی از منابع آگاه بیان داشته اند که با ممانعت این وکیل شورای ولایتی ،‌ ربایندگان موفق می گردند که این دختر را به جای نامعلومی انتقال دهند.

ملیحه در ادامه تشریح می کند: ” زمانی که نیروهای پولیس سه بار برای عملیات آمدند؛‌ یک بار با دادن لباس مردانه و گذاشتن لنگی به سرم مرا به کوه بردند؛ بار دوم به ولسوالی اندراب انتقالم دادند و برای بار سوم مرا در یکی از خانه ها در کنار خانه وکیل شورای ولایتی پنهان کردند و نیروهای پولیس نتوانستند مرا نجات بدهند”.

منابع آگاه تاکید کرده اند که به دلیل دخیل بودن فرمانده پولیس ولسوالی خوست در این قضیه، و ارسال گزارش تحرکات پولیس از سوی وی به ربایندگان؛‌ نیروهای پولیس هر بار موفق نمی شدند تا این دختررا نجات دهند.

اما بعد از ناکامی نیروهای پولیس در این منطقه، بزرگان قومی تصمیم می گیرند که به نزد ربایندگان رفته و این دختر را نجات دهند.

ربایندگان پس از صحبت با این بزرگان قومی،‌ با مشخص ساختن سه شرط : ۱- ملیحه نباید به هیچ وجه با رسانه ها در این رابطه صحبتی داشته باشد.

۲- دوازده نفر بازداشت شده از اقوام ربایندگان باید از سوی پولیس رها گردد.

۳- ملیحه نباید هیچ زمان از ولسوالی خوست بیرون گردد؛ وی را رها کردند.

بعد از رهایی این دختر از چنگ ربایندگان؛‌ اقوام این دختر شب هنگام، یکجا شده و ملیحه را به همراه خانواده اش به شهر پلخمری انتقال دادند.

اسدالله شیرزاد فرمانده پولیس ولایت بغلان ضمن تأیید این قضیه به خبرگزاری جمهور گفت: ” در ۳ بارعملیات پولیس در این زمینه، هیچ نتیجه ای به دست نیامد تا اینکه از طریق بازداشت ۱۲ نفر از نزدیکان مشخص شد که فرمانده پولیس ولسوالی خوست نیز در این قضیه دست دارد”.

وی افزود:‌ ” قومندان امنیه ولسوالی خوست بازداشت شده و در یک محکمه نظامی به ۶ سال زندان محکوم گردید و ۱۲ نفر از نزدیکان ربایندگان نیز همچنان در زندان به سرمی برند”.

ملیحه بیان داشت که از ۱۲ نفر بازداشت شده، ۹ نفرشان در این قضیه به صورت مستقیم دست داشتند و فعلا در زندان هستند و ۳ نفر دیگر را که من شناختی از آنها نداشتم و دخالتی هم در این قضیه نداشتند رها شدند.

این در حالی است که ملیحه تصریح می دارد: فرمانده پولیس ولسوالی خوست؛ به دلیل غفلت در وظیفه اش به زندان رفته و به  دلیل دخالت در قضیه یاد شده مورد محاکمه قرار نگرفته است؛ در صورتی که مسئولین باید در رابطه با این قضیه به وی جزا می دادند.

نوریه حمیدی یکی از اعضای شورای ولایتی ولایت بغلان با اظهارتأسف از این رویداد تلخ اظهارمی دارد که حمایت مسئولین دولتی از افراد مسلح غیرمسئول موجب می شود تا این افراد، روز به روز قوی تر و جری تر شده و دست به چنین اعمالی بزنند.

این در حالی است که طی سال روان در ولسوالی نهرین ولایت بغلان دست کم ۷ دختر ربوده شده و سرنوشت اغلبشان شباهت عجیبی با سرگذشت ملیحه داشته است و حکومت همچنان در مسیر بیخیالی و اغماض، به صورت مستقیم بر این قضایا به دلایل مختلف پرده می افکند.

Share This:

Leave a Reply

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Advertisement

نوي مطالب

آرشیف گران افغانستان

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com